Депутати знову пообіцяли відмовитися від недоторканності
Більшість Верховної Ради ухвалила у першому читанні і направила до Конституційного суду законопроект про зняття депутатської недоторканності депутатів парламенту.
За законопроект проголосувало 236 депутатів – фракцій Партії регіонів, Компартії, Народної партії та позафракційні.
Опозиційні фракції НУНС та "БЮТ-Батьківщина" не беруть участі у засіданні парламенту на знак протесту проти ухвалення суперечливого закону "Про засади державної мовної політики".
Уряд і президент у своєму проекті пропонують скасувати недоторканність тільки для депутатів Верховної Ради, у той час як опозиція наполягала на тому, щоб відповідна норма Конституції стосувалася президента та суддів усіх рівнів.
У той же час, представник президента у Верховній Раді Юрій Мірошниченко нагадав, що Конституційний суд України раніше ухвалив рішення про неконституційність пропозицій обмежити недоторканність президента і суддів. Тому, сказав депутат, запропонований законопроект передбачає зняття імунітету тільки із депутатів Верховної Ради.
"Мова іде про те, що стосовно депутатів може бути порушена кримінальна справа, можуть проводитися слідчі дії, але позбавити їх свободи чи відправити за ґрати можна буде тільки після того, як набуде чинності вирок суду. Таким чином, імунітет чи недоторканність значно обмежуються, і фактично стосовно будь-якого депутата можна буде проводити усі законні дії", - сказав Юрій Мірошниченко.
"Мова іде про те, що стосовно депутатів може бути порушена кримінальна справа, можуть проводитися слідчі дії, але позбавити їх свободи чи відправити за ґрати можна буде тільки після того, як набуде чинності вирок суду"
Юрій Мірошниченко, представник президента у парламенті
Він також наголосив, що законопроект гарантує депутатам свободу політичної діяльності, свободу критики, у тому числі влади, і заборону переслідувань за парламентську діяльність.
Під час обговорення документа депутати більшості висловлювалися за те, аби обмеження імунітету стосувалося і суддів.
"Я розумію, що президент повинен мати недоторканність, і про це є рішення Конституційного суду. Але я не розумію, чому у нас недоторканні судді. Недоторканний суддя може дати будь-який вирок "доторканному" депутату. Я вважаю, що недоторканність суддів слід знімати раніше, ніж депутатів", - заявив представник фракції Партії регіонів Володимир Ландік.
Недоторканність президента і суддів
Це вже другий законопроект про недоторканність за останні два тижні, який ухвалює парламент.
20 червня Верховна Рада схвалила у першому читанні і відправила до Конституційного суду законопроект, авторами якого є депутати опозиційних фракцій.
У ньому йдеться про обмеження недоторканності не лише депутатів Верховної Ради, але й президента і суддів, включно із суддями Конституційного суду. Тоді за цей документ проголосували 389 депутатів – як опозиція, так і проурядова більшість.
Тепер Конституційний суд має зробити висновок стосовно двох проектів поправок до Основного закону.
У парламенті припускають, що остаточне голосування за закон може відбутися восени. Однак для впровадження поправок до Конституції Верховна Рада має підтримати їх конституційною більшістю, що нараховує 300 голосів.
У квітні 2010 року Конституційний суд
Клацнути
вже надававпозитивний висновок стосовно законопроекту про обмеження імунітету депутатів парламенту. Тим самим рішенням суд заборонив обмежувати недоторканність президента.