Статистичний аналіз виборів президента України 2004, 2010 років
Проведено аналіз трьох голосувань на других турах двох вибочих перегонів. А саме:
Вибори президента України 2004 року. (Кандидати: Ющенко, Янукович)
- 31.10.2004 II-Тур. Переміг Янукович (відмінений)
- 12.11.2004 ІІІ-Тур. Переміг Ющенко
Вибори президента України 2010 року. (Кандидати: Тимошенко, Янукович)
- 07.02.2010 ІІ-Тур. Переміг Янукович
Для покращення розуміння графіків рекомендується спочатку ознайомитист з матеріалом статистичного аналізу виборів у РФ http://esquire.ru/elections
Там дається детальніше пояснення змісту графіків
Всі результати виявились для мене досить очикуваними, крім двох, які я не знаю як точно пояснити, але про це нижче.
Загальне порівняння явки на трьох голосуваннях
Що ми бачимо:
- Взагалом досить висока явка на всіх голосуваннях
- Явка зменшується на кожному наступному голосуванні. (Вибори Українцям набридли або збільшується к-сть тих що не йдуть на вибори бо «це нічого не змінить»)
- Всі 3 голосування характеризуються фальсіфікаціями (вкиданнями) в околі 100% явки
- Найменьше фальсіфікацій було у 2010 ІІ-Тур (графік має найбільш правильну форму), але все рівно наявні зубці на гарних відсотках явки (75%, 80%, 90%) і скачок на 100%
- Найбільш масштабні фальсіфікації спостерігаються у 2004 ІІ-Тур.
Голосування 2004 року ІІ-Тур (Відмінений)
Переміг Янукович
(На всіх графіках з % голосів, ліва частина має сильні флуктуації і це нормально, це пояснюються тим, що дільниць з явками 0-50% дуже мало (буквально одиниці), і кожна виборча дільниця сильно впливає на графік. Як правило ліву частину відрізаються взагалі, але я її залишив, щоб кожен сам собі міг оцінити де припиняються сильні флуктуації, і значення починають мати якусь практичну цінність)
Добре видно, що на піку справжньої явки (80%) Ющенко отримує перемогу в 60%, але ситуація різко міняється в дільницях з явкою коло 100%, ці дільниці дають за Януковича вже 90%.
По регіонах:
Для порівняння взяті наступні регіони: Донецька, Луганська, Вінницька, Ів.Франківськаі Львівська області та м.Київ. Проводити порівнянна для всіх областей цікаво, але дуже довго, тому не робив.
Добре видно що найменше фальсіфікацій з явкою спостерігається в м. Київ, а найбільше в Донецькій і Луганській областях.
м. Київ: Явка без зламів біля 100%, відсоток кандидатів асимптотично рівний без явно виражених зламів, в Києві статистично значущих фальсіфікацій не було
Вінницька область: дільниці з явкою біля 100% показують повністю протилежний результат, думаю все зрозуміло за кого тут вкидували.
Львівська область: теж все зрозуміло, така сама ситуація як у Вінницькій області, але фальсифікаторам вдається лише занизити/завищити результат на 20% відсотків, а не перекрутити навпаки.
А це самий дивний графік зі всіх що тут є.
Ну з фальсифікаціями з 85 до 100% тут все ясно, іншого і не очикувалось.
А от як пояснити що в Донецькій області дільниці з невеликою явкою (від 50 до 73%) всі голосували за Ющенка 60%?
Це результат не спотворенного волевиявлення мешканців Донецької області який на кількох дільницях не вдалось сфальсифікувати ???? Чи це навпаки якість технології «Помаранчового» штабу які не ловляться даною методикою аналізу?
Тут Треба думати.
Голосування 2004 року ІІІ-Тур
Переміг Ющенко
Вкидань вже стало явно набагато менше, але вони є.
Видно що вкидають за обох кандидатів. Відсоток голосів за Ющенка росте в області 90-97% явки (там де на кривій розподілу невеличкі горбки вверх), а не мав би рости, але за Януковича це роблять нагліше, якщо вкидати то до 100% явки – ну правильно «чо там мелочиться».
По регіонах:
Донецька область трохи заспокоїлась, (вже такого явного піку на високих явках немає), але не докінця, вниз графік так і не падає, та і зламів дуже багато
Але подивіться на нашу Львівську область !!!
Такого в житті не буває. І справа навіть не стільки в тому що пік явки приходиться на 97% відсотків, а в тому що не може бути тоді такий різкий (майже вертикальний) спад на 98%.
Єдине розумне пояснення це те що була дана установка більше ніж на 97% явку не накручувати.
Але як пояснити досить високу частку вкидування голосів з дуже малим ростом голосів Ющенка ( на 10%) в області відслтків піку явки (90-97%)?
Єдине пояснення яке я зміг придумати це те, що у Львові одні виборчі дільниці масово вкидали на користь одного кандидата а інші не користь другого. Тому не зважаючи на те що у Львові фальсифікації носили дуже масовий характер вони скомпенсувались і відносно слабо вплинули на загальний результат (в межах 10%). При чому дільниці «Помаранчових» не створювали явку більше 97% а дільниці «Жовто-Блакиних» не цурались і 100%. На підтвердженя того говорить той факт що на проміжку 97-100% падає к-сть голосів за Ю. і росте к-сть голосів за Я.
Може хтось зможе феномен Львівщини пояснити краще?
Київ як і минулий раз майже без фальсифікації (поодинокі випадки не рахуємо, їх така статистика і не покаже)
Вінниця, те саме що і минулого разу, є значне вкидання на користь Я. На явках 100%
Голосування 2010 року ІІ-Тур
Перміг Янукович
Набагато краще ніж попередні (майже ідеальний), але все ще є признаки фальсифікацій, зубці і 100% явка.
Тут добре видно що Тимошенко викорситовує адмін-ресурс і збільшує собі к-сть голосів в області з дуже високою явкою, але загальна к-сть дільниць які вкидують голоси не є велика, тому це їй не допомогло.
По Регіонах:
Тут знову Львів виглядає якось дивно, так виглядяє що теж фальсифікують, але к-сть дільниць задіяних в цьому значно менша.
вкидались чи не вкидались голоси – та ясно шо вкидалися. мене цікавить інша фігня: чому на більшості двоколірних графіків(де є лише червоний та зелений) після 60% явки простежується чітка осьова симетрія графіків? Гарніше виглядає чи пі-ар хід?
Коментар by Рудобородий — 2011-12-22 @ 11:28