Недоторкані (крапка) ком

2011-10-13

КДБ Білорусії може отримати більше повноважень

Опубліковано в: Byelorussia — Anonym.ous.Me @ 12:47

Співробітники білоруського КДБ можуть отримати право безперешкодного доступу до будь-яких приміщень. Відповідно до внесеного до парламенту законопроекту, вони звільняються від відповідальності за наслідки застосування сили.

Новий закон "спише" навіть смерть підслідного або просто підозрюваного.

Уряд вніс на обговорення парламенту поправки до закону " Про органи державної безпеки Республіки Білорусі" 30 вересня. У середу текст пропонованих змін був опублікований офіційним Національним правовим інтернет-порталом.

Прес-служба білоруського парламенту інформує журналістів, що запропоновані зміни в закон про КДБ наразі не обговорювалися нижньою палатою - депутати зберуться в Мінську лише 20 жовтня.

Згідно з документом, співробітники КДБ можуть отримати право "входити безперешкодно, при необхідності з пошкодженням замикаючих пристроїв і інших предметів, у будь-який час доби у житлові приміщення або інші законні володіння фізичних осіб", державних органів і "інших організацій", за винятком приміщень дипломатичних представництв іноземних держав і міжнародних організацій, що користуються дипломатичним імунітетом.

Чекістам законодавчо хочуть дозволити мати таємні "штаб-квартири", використовувати "у випадках, що не терплять зволікання", транспорт державних організацій, громадських об’єднань, звичайних громадян. Крім того, співробітники КДБ зможуть у службових цілях отримувати в державних органах фіктивні документи для проведення оперативної роботи.

Обумовлюючи обставини і умови застосування фізичної сили і спецзасобів, новий документ проголошує:

"Співробітник органів державної безпеки не несе відповідальності за шкоду заподіяну у зв’язку із застосуванням фізичної сили, спеціальних засобів, бойової і спеціальної техніки, застосуванням (використанням) зброї".

У поправках до закону сказано, що "співробітники органів держбезпеки застосовують фізичну силу, у тому числі бойові прийоми боротьби, підручні засоби для припинення злочинів і інших правопорушень, затримання осіб, що їх скоїли, самооборони, подолання протидії законним вимогам співробітників органів держбезпеки, якщо ненасильницькі способи не забезпечують виконання покладених на них службових обов'язків".

"Зараз узаконюється те, що давно застосовується білоруським КДБ на практиці", - зазначає мінський аналітик Роман Яковлєвський.

Політичні опоненти Лукашенка і люди, що попали у немилість влади, впродовж кількох років відчувають на собі подібні "оперативні" форми діяльності білоруських спецслужб, стверджує колишній слідчий прокуратури, а нині правозахисник Олег Волчек, керівник організації "Правова допомога населенню".

"Досі ми могли оскаржувати, як незаконні, не підкріплені відповідною санкцією, вхід у житло, вилучення комп’ютерів, родинних цінностей і грошових коштів "за підозрою". Писали скарги. Тепер безглуздо дзвонити у міліцію або апелювати до прокуратури - при новому законі вони громадянам не захисники", - зазначає Волчек.

Екс-співробітник КДБ, підполковник у відставці Валерій Костко попереджає своїх колишніх товаришів по службі: новий закон, у разі його ухвалення, їх "підставить".

"У кого є мізки і совість, ті обов’язково з’ясовували, законний відданий "зверху" наказ чи ні. Тепер записано: усе законно! Але ж такі поправки до законодавчого акту суперечать конституції, порушують її положення - наприклад, 29-ту статтю основного закону, де гарантована недоторканість житла. Який закон має право суперечити конституції?" - запитує Костко.

Екс-співробітник КДБ вважає, що нова редакція закону покликана формально забезпечити юридичне прикриття незаконної і безпрецедентної діяльності білоруських спецслужб з метою нагнітання страху у суспільстві, збудженому стрімким погіршенням соціально-економічної ситуації.

"Це "превентивне затримання" можливої революції. Причому, влада боїться не стільки опозиції - опозиція не демонструє належний рівень організаційних і пропагандистських якостей, а страх влади - перед народним бунтом", - вважає Валерій Костко.

"Проте посилення репресій не вирішує головної причини напруженості у білоруському суспільстві - економічної. На авансцену політичних подій неухильно виходить народ - головна, за конституцією, влада в країні. І ця головна влада невдоволена тими менеджерами, які управляють Білоруссю", - додає Костко.

Запропоновані урядом поправки, за повідомленням прес-служби, зараз вивчаються парламентською комісією з національної безпеки.

У парламенті заявляють також, що в тексті змін до іншого закону - про масові заходи, - прийнятих на закритому засіданні парламенту 3 жовтня, немає тих, що шокували опозицію і незалежних експертів положень про заборону і сувору відповідальність за отримання іноземної гуманітарної допомоги громадськими організаціями.

Тим часом, новий варіант цього закону, відправлений на підпис президенту Лукашенко, поширений в інтернеті і активно критикується опонентами чинної влади.

Опозиція і правозахисники звертаються до парламенту, вимагаючи усвідомити ступінь відповідальності за ескалацію репресивних заходів і не голосувати за запропоновані поправки. Але визнають при цьому: білоруський парламент ніколи не опирався волі Лукашенка і навряд чи зробить це зараз.

Прокоментуй! »

Коментарів поки що немає.

RSS-канал коментарів цієї публікації.

Залишити коментар

Пробачте, щоб відправити коментар, маєте увійти в систему.

© 2010-2024, Недоторкані... | Hosted by Who-El.se? and Name.ly using 100% renewable energy | Sign in | Sign up